NAUTLEJAD AVASTASID NEENETSIMAAD! 

 

 

Neenetsimale kulges meie seekordne reis  väikese, kuid proovitud seltskonnaga. Kuna olukorrast tingitult pidime tegelema mitmetel kordadel OB-i ületamisega. Kui vaatad kaarti ja selle mõõtkava siis saad aru, et kohati kuni  20 km lai valgala koos sinna kuuluva märgalaga ei ole teisiti ületatav kui kergpaatidega.

 

 

Marsruut: Tallinn-St. Peterburg-Labytnangi-Salehard-Salemal-Vorkuta-St. Peterburg-Tallinn

  

VÕTSID OSA:

 

1. Maif

2. Ülu  

3. Karla

  4. Marek

                 5. Lätlane "Janno"

  6. Taivu

                                                  7. Asendusliige Heldur-Valdur-Siider KrullNEENETSIMAA VAPP

 

Neenetsimaa (ametliku nimega Neenetsi autonoomne ringkond) asub Venemaa Loode föderaalringkonnas. Ringkonna elanikest on 2002. aasta rahvaloenduse andmeil 62,5% venelased, 18,7% neenetsid ja 10,9% komid. Halduslikult jaguneb ringkond Narjan-Mari linnaks ja Zapoljarnõi rajooniks. Suuremad asulad on Narjan-Mar, ‎Iskatelei, Nelmin Noss ja Amderma.

 

 

Neenetsid on viimased seitsmekümmend aastat pidanud üle elama palju võimude poolt dikdeeritud sundmuudatusi (1930ndatel alustati kollektiviseerimist), mis on eemaldanud nad oma harjumuspärastest loodusrahvale omastest elukommetest. Need, kes omale tühistest asjadest probleeme tekitavad, kükitavad külas ja ilmselt kainet päeva ei näe. Tundras toimib oma poliitika ja samblikud, taimed, loomad, tuule suund ja pilved räägivad oma keelt, mida neenets oma karmi kliimaga kodumaal peab vabalt valdama, et ellu jääda. Nooremad inimesed külas on küll seda iidset tundlikkust juba kaotamas, sest põdrakasvatusega lagedal tundral tegelavad veel vaid mõned kolhoosi poolt vahetustega saadetavad neenetsid. Üks legende räägib aga Sihitria nimelisest iidsest rahvast, kes elab tundras. Kõik põdrakasvatajad enamasti on teda näinud või vähemalt usuvad tema olemasolusse. Seda hõimu me otsimas käisimegi ning leidsime ka!

 


 

 

 


 

Ekspeditsioonid

Otsi